Volunteer Information

img

Volunteer Information

Volunteer Schedules will be updated daily until we fill spots.  We will continue to update the schedule with correct speaker information and session times should any change.  Please email Julia Willmott at jwillmott@casat.org to let her know what days, activities, and sessions you would like to volunteer for.  Thank you for your time.  With you our wonderful, dedicated volunteers we could not host such a great event!

Featured Speaker Liaison, AKA “Onsite Hosts” should be someone who knows or helped get the speaker to the conference, and should be familiar with the goals of DSHS/DBHR. Duties – help this person, share phone numbers with this person to be a Yakima liaison, take them to dinner or breakfast if they are interested, make sure they have what they need for their presentation, help with the AV (there is an AV services representative in the general session), make sure they have water, introduce them to Directors, etc…just suggestions on how to be hosts to these featured speakers/contractors. Thanks!

Sunday, November 6, 2016

 

Bag Stuffing Volunteers (11:00-2:00pm)
1.
2. Dawn Bass
3.
4.

Participant Item/Volunteer Station (2:00-8:00pm)
1. Dawn Bass – Volunteer Liaison
2. (host/floater)

Provider Meeting / Workshops
1. Erin James  – Speaker Liaison

Youth Workshops and Activities
Media Education with Miss WA (1:00-4:00pm)
1. Gerry Apple

Skills for Supporting Youth!, Vincent Perez (3:00-4:00pm)
1. Meja Handlen

Workshop – ACE’s, Peggy Gutierrez a(4:30-5:30)
1.

Ice Cream Social (7:00-9:30pm)
1. Adam Halverson
2. Cristal Connelly
3. Kristen Haley
4. Ross McDowell – Security

Monday, November 7, 2016

AV Assistant for Monday and Tuesday (set up and tear down assistance for John Marks)
1. Adam Halverson
2.

Participant Item/Volunteer Station (7:00-8:45am)
1. Dawn Bass – Volunteer Liaison
2. Julia Havens(host/floater)

Adult Keynote Boomers, Xers, and Millennials: How new research on generations can inform the future of prevention.– Rodney Wambeam (9:00-10:15am)
1. Lizzie Miller (Keynote Liaison)

Youth Workshops (9:00-10:20am)
1. Lucilla Mendoza– Upping the Resilience Factor – Steven Dorland and Meja Handlen
2. Lizzie Miller Program Planning – Jeff Ruscoe
3. Danny Highley Suicide Prevention – Susan Martin
4. Rita Pinchot Youth Leadership – Joe Koffel
5. Cathy Kelley – Gambling Prevention ECPG, Elizabeth Glavish
6. Meja Handlen Cultural Competency – Vincent Perez

Youth Workshops (10:30-11:50am)
1. Lucilla Mendoza– Upping the Resilience Factor – Steven Dorland and Meja Handlen
2. Lizzie Miller Program Planning – Jeff Ruscoe
3. Danny Highley Suicide Prevention – Susan Martin
4. Rita Pinchot Youth Leadership – Joe Koffel
5. Cathy Kelley– Gambling Prevention ECPG, Elizabeth Glavish
6. Meja Handlen Cultural Competency – Vincent Perez

Adult Workshop (10:30-12:00pm)
1. – Mentoring – Pamila Gant
2. Gabby Leadership Styles – Michele Rastovich
3. Lucilla Mendoza Cultural Competency – Rudy Garza
4. Mary Segawa – Tobacco 21 Panel – David Horn, Lindsay Hovind, Drew Bouton

Lunch Keynote – Empowering Ideas: Social Media 101 –  (12:30-1:15pm)
1. Gabby Richard (Keynote Liaison)

Youth Leadership & Networking Workshop (1:30-5:45pm)
1. Adam Halverson (Onsite Liaison/Helper)
2. Meja Handlen (room assistant)
3. Gabby Richard (room assistant)

Adult Keynote – EBP Panel + Visual Representation of EBPs (1:30-2:15pm)
1. Derek Franklin
1. Ray HorodowiczRay (Keynote Liaison)

Adult Workshops (2:30-4:00pm)
1. Elizabeth Glavish – Advocacy vs. Lobbing – Julie Peterson & Mary Segawa
2. E –cigarettes & Marijuana – Whitney Pennington
3. Focus Groups – Dr. Rebecca Sero (WSU)
4. Erin James Take the Floor Workshop (Part 1) – Raquel Eatmon

Adult Workshops (4:15-5:45pm)
1. Ray Horodowicz Empowered Ideas – Tell your story through marketing
2. Lucilla Mendoza Motivational Interviewing – Heidi Henson
3. Derek Franklin Community Building – Jennifer Dorsett
4. Erin James Take the Floor Workshop (Part 2) – Raquel Eatmon

Awards Ceremony & Banquet Dinner
1. Julia Willmott
2. Danny Highley
3. Liz Wilhelm Photographer (Own camera if possible)

Evening Activities
1. Ross McDowell – Security
2. Adam Halverson
3. Rita Pinchot
4. Erin James
5. Meja Handlen
6. Gabby Richard
7. Lucilla Mendoza
8. Danny Highley (YMCA)
9.
10.
11.
12.

Tuesday, November 6, 2016

Ushers (7:00-8:00am)
1.
2.

Youth Emcee Activity + Keynote (8:00-9:00am)
1. Rita Pinchot (Keynote Liaison)
2. Gabby (room assistant / put evaluations on tables in morning)
3. – (room assistant /put evaluations on tables in morning)

Adult Keynote – (8:00-9:45am)
1. Derek Franklin (Keynote Liaison)

Adult Workshops (9:45-11:15am)
1. Lizzie Miller  Erin Honseler, LGBTQ
2. Mary Segawa  – Youth Development & Cultural Competency – Deepa Bhandaru

Youth Workshops (9:10-10:00 and 10:10-11::00) *Repeat
1. Ray Horodowicz Empowered Ideas – reputation management
2. Meja Handlen Written communication- Vincent Perez
3. Lucilla Mendoza Retailer Education (tobacco) – Wendy Brzezny
4. Lisa Stewart Advocacy vs. Lobbing – Julie Peterson and Hannah Stewart
5. Danny Highley Prescription Drug and Wellness – Scott McCarty
6. Rita Pinchot -Bullying Prevention or team building. Luis Ortega

Lunch & Closing (11:30-1:00)
1. Rita Pinchot – (Keynote Liaison) – Luis Ortega

Evaluations
2. Rita Pinchot-(room assistant / pick up evaluations on tables after session)
3. Gabby Richard (room assistant / pick up evaluations on tables after session)